MINIATURA 9 – ogłoszenie

Szanowni Państwo,

Centrum Wsparcia Nauki w ślad za Narodowym Centrum Nauki informuje, że dnia 3 lutego 2025 r.  Dyrektor NCN ogłosił konkurs MINIATURA 9 na realizację pojedynczych działań naukowych takich jak badania wstępne/pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo konsultacyjne.
Budżet konkursu wynosi 20 mln złotych.

Celem konkursu MINIATURA 9 jest wsparcie finansowe działań naukowych obejmujących badania podstawowe, które przyczynią się do powstania założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach krajowych i międzynarodowych. Działanie naukowe należy przeprowadzić w formie badań wstępnych lub pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego lub wyjazdu konsultacyjnego. Jeżeli jest to uzasadnione merytorycznie, dopuszczalne jest działanie naukowe realizowane poprzez więcej niż jedną z form. Prace można rozplanować na czas do 12 miesięcy, a budżet musi zmieścić się w przedziale od 5 do 50 tys. zł.

O środki może ubiegać się podmiot, w którym zatrudniony jest badacz:

  1. posiadający w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dzieło lub dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe;
  2. który uzyskał stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2013 r. Okres ten może zostać przedłużony zgodnie z zasadami określonymi w § 1 pkt 1 regulaminu. W przypadku osób, które uzyskały więcej niż jeden stopień doktora, datą odniesienia jest data uzyskania pierwszego z nich.

Ważne!

Osoba realizująca działanie musi być zatrudniona w jednostce w dniu złożenia wniosku na podstawie umowy o pracę. Wnioski mogą składać jedynie naukowcy, którzy do tej pory nie otrzymali żadnego grantu od Narodowego Centrum Nauki, a także nie są laureatami konkursu na staże (FUGA, UWERTURA, ETIUDA). Grant MINIATURA można otrzymać tylko raz.

We wniosku można zaplanować MENTORING NCN, którego celem jest uzyskanie merytorycznego wsparcia od Mentora NCN w przygotowaniu projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN.

Regulamin inicjatywy MENTORING NCN: https://ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2024/uchwala101_2024-zal1.pdf

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF, dostępnego pod adresem www.osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Instrukcja składania wniosków znajduje się w wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 9 w systemie OSF.

Nabór wniosków prowadzony jest w okresie od 3 lutego 2025 r. do 31 lipca 2025 r. do godz. 16:00 CEST.

Nabór wniosków może zostać wstrzymany, jeżeli łączna kwota kosztów planowanych we wnioskach przekroczy dwukrotność środków finansowych przeznaczonych przez Radę NCN na realizację działań naukowych w tej edycji konkursu MINIATURA.

Przypominamy, że środki finansowe przeznaczone na realizację działań naukowych w konkursie MINIATURA 9 są dzielone proporcjonalnie do liczby miesięcy trwania naboru, określonej w ogłoszeniu o konkursie. Jednym z warunków finansowania wniosku w konkursie jest to, że wniosek musi mieścić się w puli dostępnych środków na dany miesiąc.

W związku z dużą liczbą złożonych wniosków w ostatnim miesiącu naboru w poprzednich edycjach konkursu MINIATURA, wiele wniosków nie otrzymało finansowania ze względu na brak wystarczających środków w tym miesiącu. Dlatego, zwracamy uwagę na możliwość aplikowania w pozostałych miesiącach trwania naboru.

Prosimy o zwrócenie uwagi na Najważniejsze zmiany:

  1. Działanie naukowe może być realizowane poprzez więcej niż jedną z form: badań wstępnych lub kwerendy lub wyjazdu o charakterze naukowym pod warunkiem, że jest to uzasadnione merytorycznie;
  2. Obowiązuje nowy podział paneli dziedzinowych;
  3. We wniosku można zaplanować MENTORING NCN, którego celem jest uzyskanie merytorycznego wsparcia od Mentora NCN w przygotowaniu projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN;
  4. Z kosztów bezpośrednich nie mogą być finansowane koszty związane z wydaniem publikacji;
  5. Nowe zasady oceny wniosków.

W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rada NCN ustala, że we wnioskach składanych w konkursach NCN nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.

Szczegóły konkursu, terminy, dodatkowe informacje na potrzeby wypełnienia wniosku, procedura składania wniosków oraz wewnętrzny harmonogram opisane są poniżej.

Budżet konkursu MINIATURA 9 wynosi 20 milionów złotych. Środki te dzielone są proporcjonalnie na liczbę miesięcy naboru – w każdym miesiącu dostępna jest taka sama pula. W związku z tym zachęcamy do składania wniosków wcześniej niż w ostatnim miesiącu naboru, aby uniknąć odmowy finansowania wyłącznie z powodu braku środków w puli miesiąca.

Wniosek MINIATURA podlega ocenie formalnej i ocenie merytorycznej.

  1. Oceny formalnej wniosku dokonuje Koordynator Dyscyplin.
  2. Do oceny merytorycznej przyjmowany jest wyłącznie wniosek pozytywnie oceniony przez koordynatora dyscyplin pod względem formalnym.
  3. Oceny merytorycznej wniosku dokonują członkowie Zespołu Ekspertów.
  4. Ocena merytoryczna wniosków jest jednoetapowa i polega na sporządzeniu indywidualnych ocen wniosku przez trzech członków Zespołu Ekspertów.
  5. Ocena merytoryczna dokonywana jest na podstawie danych zawartych we wniosku.
  6. Członkowie Zespołu Ekspertów mogą zdyskwalifikować wniosek ze względów formalnych na etapie oceny merytorycznej.

Dodatkowe informacje na temat procesu oceny wniosków można znaleźć w szczegółowym trybie oceny wniosków.

Dokumenty dotyczące oceny wniosków:

Wraz z ogłoszeniem grudniowych konkursów NCN zmienił się wykaz paneli dyscyplin NCN będący podstawą procesu kwalifikacji i oceny wniosków w Narodowym Centrum Nauki, po raz pierwszy od lat w tak szerokim zakresie. Decyzję o zmianach podjęła Rada NCN podczas wrześniowego posiedzenia, po wielomiesięcznych dyskusjach oraz rozpatrzeniu postulatów płynących od polskiego środowiska naukowego. Zmiany wprowadzono przede wszystkim po to, aby przybliżyć konstrukcję wykazu paneli NCN do podziału stosowanego w Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERC) i jednocześnie lepiej dopasować go do realiów uprawiania nauki.

Ostatecznie Rada Narodowego Centrum Nauki przyjęła za podstawę procesu kwalifikacji i oceny projektów badawczych podział na 26 paneli dziedzinowych (dyscyplin lub grup dyscyplin), tematycznie pokrywających cały obszar badań naukowych, w trzech głównych działach. https://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/panele-ncn

Nabór wniosków prowadzony jest w okresie od 3 lutego 2025 r. do 31 lipca 2025 r. do godz. 16:00 CEST.

Nabór wniosków może zostać wstrzymany, jeżeli łączna kwota kosztów planowanych we wnioskach przekroczy dwukrotność środków finansowych przeznaczonych przez Radę NCN na realizację działań naukowych w tej edycji konkursu MINIATURA.

  1. Nabór wniosków we wszystkich konkursach jest prowadzony za pośrednictwem systemu elektronicznego OSF (https://osf.opi.org.pl), natomiast wewnętrzne terminy i procedury przedstawione zostały poniżej.
    Szczegóły opisane zostały w sekcji Procedowanie wniosku w aplikacji procesowej w PP.
  2. Adres skrytki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:            /UMEDLodz/SkrytkaESP
  3. Koszty kwalifikowalne w konkursie MINIATURA dzielą się na koszty pośrednie i koszty bezpośrednie.
    • Koszty pośrednie to koszty pośrednio związane z realizacją działania naukowego niezbędne do prawidłowej realizacji umowy o finansowanie. Koszty pośrednie wynoszą 10% kosztów bezpośrednich i mogą zostać wykorzystane na koszty kwalifikowalne związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.
    • Koszty bezpośrednie to:

      − koszty związane z realizacją działania naukowego,
      koszty MENTORINGU NCN, zaplanowane zgodnie z Regulaminem inicjatywy MENTORING NCN, określonym przez Radę NCN

    Koszty wyjazdów są kwalifikowalne, o ile zostały skalkulowane z uwzględnieniem zasady gospodarności tj. celowo i oszczędnie, na podstawie oceny ich rzeczywistej wysokości.

    Pełen katalog kosztów w projektach badawczych określa Załącznik nr 1 do warunków oraz regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie MINIATURA na działanie naukowe, określonych uchwałą Rady NCN nr 114/2024 z dnia 14 listopada 2024 r. https://ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2024/uchwala114_2024-zal1-zal1.pdf

  4. Na potrzeby wypełniania wniosku projektowego w zakresie kosztorysu odsyłamy do Katalogu Usług oferowanych przez Centralne Laboratorium Badawcze:

    20.04 Katalog usług Centralnego Laboratorium Badawczego.pdf

    Osobami do kontaktu w sprawie usług oferowanych w ramach katalogu są:Usługi oferowane w ramach UMED nie są usługami obcymi. W kategorii „usługi obce” ujmowane są koszty dotyczące usług nabywanych od podmiotów zewnętrznych (instytucjonalnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).
  5. BIOBANKOWANIE materiałów biologicznych

    Rekomendujemy korzystanie z BIOBANKU UMED, obowiązujeZarządzenie nr 16/2025 z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie zasad biobankowania materiału biologicznego w Uniwersytecie Medycznym

    Dlaczego warto współpracować z Biobankiem HARC? Biobank do projektów – oferta i cennik

    Oferta na stronie https://biobank.umed.pl/
    Porozumienie w sprawie korzystania z usług Biobanku

    Kontakt:
    Usługi oferowane w ramach UMED nie są usługami obcymi.
  6. W przypadku projektów prowadzonych z udziałem pacjentów lub materiału biologicznego pobranego od osoby do celów naukowych, koszt ubezpieczenia OC dla eksperymentu medycznego jest kosztem koniecznym, ale NIEKWALIFIKOWALNYM w ramach Innych Kosztów Bezpośrednich i może być poniesiony wyłącznie z kosztów pośrednich projektu. Powyższy obowiązek nakłada ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1291), która wprowadza zmiany także w zakresie realizacji eksperymentów medycznych, w tym badań klinicznych i weszła w życie z dniem
    01.01.2021 r.
  7. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym

    Ważne!
    Zgody komisji etycznych – jeśli projekt tego wymaga konieczne jest posiadanie kierunkowej zgody właściwej komisji, o tytule i zakresie zgodnym z projektem finansowanym przez NCN.

    Obowiązuje Komunikat Prorektora ds. Nauki z dnia 22.01.2025 r. w sprawie obowiązku uzyskania stanowiska komisji bioetycznych
  8. W zakresie wypełnienia PLANU ZARZĄDZANIA DANYMI wsparcia udzieli Państwu mgrAgnieszka Goszczyńska z Oddziału Bibliografii i Bibliometrii, (agnieszka.goszczynska@umed.lodz.pl) Pomocne w tym względzie mogą okazać się wytyczne NCN oraz informacje o RDM na stronie Otwarty UMED http://otwarty.umed.pl/r-d-m/  oraz Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
  9. Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji w wersji zaktualizowanej
  10. Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
  11. Procedura składania wniosków

Przygotowane i wygenerowane z systemu OSF wnioski należy składać do weryfikacji i podpisu za pośrednictwem Aplikacji Procesowej AP10 Projekty badawczo-naukowe, do której instrukcja dostępna jest pod adresem:

https://studumedlodz.sharepoint.com/sites/BWP/SitePages/AP10-Projekty-badawczo-naukowe.aspx

W celu złożenia wniosku w aplikacji AP10 należy:

  1. Wygenerować wniosek w systemie OSF, początkowo w wersji roboczej dla celów weryfikacyjnych.
  2. Uruchomić w Process Portalu Aplikację AP10, wybrać właściwy rodzaj projektu,
    instrukcja 1
    następnie za pomocą przycisku DALEJ przejść do formularza Zgłoszenia Projektu, wypełnić dane dot. projektu i załączyć wniosek w wersji roboczej (wydruk roboczy) w celu weryfikacji na poziomie Centrum Wsparcia Nauki (CWN).
    Na tym etapie proszę zapisać sobie przypisany do zadania numer Instancji, dzięki któremu będą Państwo mogli później zlokalizować swój wniosek w PP.
    instrukcja 2
  3. Po pozytywnej weryfikacji wniosku w wersji roboczej przez pracowników CWN, otrzymają Państwo zadanie w PP polegające na załączeniu wniosku w wersji ostatecznej. W celu jego realizacji, należy zablokować do edycji wniosek w systemie OSF, wygenerować jego finalną wersję wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do podpisu i załączyć je do Aplikacji AP10. Na tym etapie dodatkowo formularz aplikacyjny w PP poprosi Państwa o podanie numeru wniosku, należy wówczas podać nr ID wniosku, który znajduje się w stopce wniosku pobranego z OSF.
    Dokumentacja zostanie raz jeszcze zweryfikowana w CWN, przekazana do akceptacji Przełożonego Kierownika Projektu, następnie zweryfikowana pod względem finansowym i podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Uczelni. Kierownik projektu/osoba zgłaszająca wniosek otrzyma podpisane dokumenty na służbowy adres mailowy.

Ważne!

Nie ma już możliwości przesłania wniosku do podpisu drogą mailową. Po zakończeniu całego procesu weryfikacji a następnie akceptacji władz, podpisane dokumenty otrzymają Państwo z adresu „UMED-ProcessPortal” bpmmail@umed.lodz.pl, skąd należy je pobrać i wymagane załączyć do wniosku w OSF, a następnie wysłać wniosek do NCN zgodnie z Procedurą składania wniosku do NCN dostępną w dokumentacji konkursowej.

Nabór wniosków w systemie OSF prowadzony jest w okresie od 3 lutego 2025 r. do 31 lipca 2025 r. do godz. 16:00 CEST. Ostateczny wewnętrzny termin naboru wniosków upływa w dniu 24.07.2025 r.

Zwracamy się z prośbą o dotrzymanie wskazanego terminu.

Dla zainteresowanych organizowane są cykliczne warsztaty „W kierunku własnego projektu badawczego”, zachęcamy do  udziału.

W wyniku warsztatów:

  • zapoznają się Państwo z warunkami konkursu Miniatura 9;
  • uzyskają dokładne informacje o strukturze wniosku oraz ocenie formalnej i merytorycznej;
  • otrzymają wsparcie w przygotowaniu własnego wniosku.

Terminy warsztatów do wyboru:

  • 12 lutego, godz. 10:00 – 11:00
  • 12 marca, godz. 10:00 – 11:00
  • 24 kwietnia, godz. 10:00 – 11:00
  • 27 maja, godz. 10:00 – 11:00
  • 9 lipca, godz. 10:00 – 11:00

Miejsce warsztatów: Centrum Informacyjno-Biblioteczne, ul. Muszyńskiego 2, pok. 2.10 (luty, marzec, kwiecień) lub patio biblioteki (maj i lipiec).

Zapisy pod linkiem: Warsztaty  – Miniatura

Zespół CWN

Materiały do pobrania:

  1. Dane podmiotu do wniosków NCN.docx

Aktualności


13 lutego 2025

Wspólna nagroda PŁ i UM za pracę z 2024 r.

Szanowni Państwo, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Politechnika…
6 lutego 2025

MINIATURA 9 – ogłoszenie

Szanowni Państwo, Centrum Wsparcia Nauki w ślad za…
5 lutego 2025

Spotkania informacyjne i szkolenia dla wnioskodawców organizowane przez NCN w roku 2025

Szanowni Państwo, przedstawiamy kalendarz spotkań informacyjnych online prowadzonych…