Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznał kolejne granty naukowe pracownikom i doktorantom naszej uczelni. Wśród laureatów znaleźli się:
- dr n. med. Marta Jóźwiak-Bębenista (wysokość grantu: 28 314 zł),
- Miłosz Caban (wysokość grantu: 5 500 zł),
- Agnieszka Pawlos (wysokość grantu: 5 500 zł),
- Julia Sołek (wysokość grantu: 5 500 zł),
- mgr Robert Szewczyk (wysokość grantu: 5 500 zł).
Poznajmy bliżej sylwetki laureatów:
dr n. med. Marta Jóźwiak-Bębenista
Dr Jóźwiak-Bębenista jest z zawodu farmaceutką, adiunktem w Zakładzie Farmakologii i Toksykologii. W 2021 roku uzyskała tytuł specjalisty w zakresie farmacji klinicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Przedmiotem jej zainteresowań naukowych są leki działające na ośrodkowy układ nerwowy i leki przeciwbólowe. Jest współautorką 39 prac naukowych, za które otrzymywała nagrody Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kierowała projektem badawczym w ramach konkursu NCN MINIATURA 4 w latach 2020-2022, który zapoczątkował prace nad ketaminą i jej metabolitami.
Celem dofinansowanego projektu jest zbadanie czyenancjomery ketaminy i ich metabolity mają wpływ na elementy szlaku UPR (ang. unfolded protein response) i zapalenia czynników odgrywających kluczową rolę w patofizjologii depresji. Poznanie tych mechanizmów może przyczynić się do wytypowania nowych celów terapeutycznych i zaprojektowania nowych pochodnych leków o szybkim, skutecznym działaniu przeciwdepresyjnym, a co najważniejsze bezpiecznych dla pacjenta z depresją, szczególnie lekooporną. Badania zostaną przeprowadzone we współpracy z naukowcami Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.
lek. Miłosz Caban
Lek. Miłosz Caban jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a obecnie doktorantem w Zakładzie Biochemii (promotor rozprawy doktorskiej: prof. dr hab. n. med. Urszula Lewandowska; promotor pomocniczy: dr n. med. Katarzyna Owczarek) oraz rezydentem z zakresu gastroenterologii na Oddziale Klinicznym Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej USK nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi (kierownik specjalizacji: prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Wojciesko). Współautor kilkunastu publikacji naukowych oraz jednej monografii naukowej. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są choroby układu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji nowych celów farmakologicznych, opcji terapeutycznych czy biomarkerów chorób zapalnych i nowotworowych przewodu pokarmowego.
Celem dofinansowanego projektu jest identyfikacja aktywności przeciwzapalnej i antyoksydacyjnej ekstraktu z szyszek chmielu oraz jego formulacji opartych na związkach polisacharydowych w kontekście nieswoistych chorób zapalnych jelit.
Lek. Agnieszka Pawlos
Lek Agnieszka Pawlos jest doktorantką Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej oraz rezydentką w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych w Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej UM w Łodzi (promotor: prof. Marlena Broncel, promotor pomocniczy: dr n. med. Paulina Gorzelak-Pabiś).
W swojej pracy naukowej zajmuję się badaniem plejotropowych właściwości inhibitorów SGLT2. W badaniach skupia się na ocenie ich zdolności do odwracania uszkodzeń w komórkach śródbłonka wywołanych przez 25-hydroksycholesterol.
Dofinansowany projekt zakłada ocenę neuroprotekcyjnych właściwości inhibitorów SGLT2, co jest zupełnie nowym kierunkiem badań tej grupy leków.
lek. Julia Sołek
Lek Julia Sołek jest rezydentką Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi oraz doktorantką w Zakładzie Patologii Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doktorat realizuje pod kierownictwem prof. Hanny Romańskiej-Knight oraz dr Marcina Brauna. Zajmuje się analizą molekularnej sygnatury stromy w mediowanej przez FGFR progresji luminalnego raka piersi. W badaniu zatytułowanym „Analysis of a molecular signature of the stroma in FGFR2-mediated progression of luminal invasive ductal breast carcinoma” pracuje nad analizą genetyczną tkanki stromy wyizolowanej za pomocą laserowej mikrodyssekcji, celem ustalenia molekularnej sygnatury, która pozwoli na dokładniejszą ocenę prognostycznej i predykcyjnej wartości FGFR2 w raku piersi.
mgr Robert Szewczyk
Mgr Robert Szewczyk jest mikrobiologiem ze specjalizacją z mikrobiologii medycznej, immunologii i diagnostyki laboratoryjnej oraz doktorantem w Międzynarodowej Szkole Doktorskiej. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest wrodzona odpowiedź układu immunologicznego na środowiskowe czynniki predysponujące do zaostrzeń przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa czy POChP. Doświadczenie naukowe zdobywał podczas realizacji Studenckich Grantów Badawczych Uniwersytetu Łódzkiego oraz jako wykonawca projektów Narodowego Centrum Nauki.
Laureat w swojej pracy naukowej zajmuje się wpływem infekcji wirusów oddechowych na zaostrzenia chorób układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem astmy oskrzelowej. W swoich badaniach skupia się na poznaniu wykształtowanych przez ludzkie koronawirusy mechanizmów unikania wrodzonej odpowiedzi układu immunologicznego w modelu infekcji ludzkich mikrowaskularnych komórek śródbłonka naczyń płucnych. Obserwacje epidemiologiczne i kliniczne przeprowadzone podczas pandemii COVID-19 uświadomiły badaczom, że może istnieć kilka różnych indywidualnych rodzajów odpowiedzi na wirusy układu oddechowego – od całkowitej odporności bez wywoływania żadnych objawów infekcji – po bardzo ciężkie, często prowadzące do śmierci, zapalenia płuc. Celem dofinansowanego projektu jest porównanie dwóch różnych modeli odpowiedzi komórek śródbłonka naczyń płucnych na infekcję ludzkim koronawirusem HCoV-229E i wyjaśnienie mechanizmów leżących u ich podstaw.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z zasadami przyznawania grantów (Zarządzenie Rektora nr 67/2023) i aplikowania w kolejnych edycjach programu.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Centrum Wsparcia Nauki.