MINIATURA – 8. edycja konkursu NCN na małe granty otwarta

Szanowni Państwo,

Centrum Wsparcia Nauki w ślad za Narodowym Centrum Nauki informuje, że dnia 1 lutego 2024 r.  Dyrektor NCN ogłosił konkurs MINIATURA 8 na realizację pojedynczych działań naukowych takich jak badania wstępne/pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo konsultacyjne. Budżet konkursu wynosi 20 mln złotych. Działanie naukowe w tej edycji może być realizowane poprzez więcej niż jedną z form wymienionych powyżej pod warunkiem, że jest to uzasadnione merytorycznie, niezbędne do realizacji tego działania i konieczne do osiągnięcia założonych celów.

Podstawowym celem konkursu jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy. O środki może ubiegać się podmiot, w którym zatrudniony jest badacz:

  1. posiadający w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe;
  2. który uzyskał stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r. Okres ten może zostać przedłużony zgodnie z zasadami określonymi w § 5 pkt 5 lit. a regulaminu. W przypadku osób, które uzyskały więcej niż jeden stopień doktora, datą odniesienia jest data uzyskania pierwszego z nich.

Osoba wskazana jako realizująca działanie musi być zatrudniona w momencie złożenia wniosku w jednostce wnioskującej na podstawie umowy o pracę. Nie może być kierownikiem projektu finansowanego przez NCN, laureatem konkursu na staże (w tym FUGA i UWERTURA) lub ETIUDA, ani równolegle ubiegać się o finansowanie w innym konkursie NCN w charakterze wnioskodawcy, kierownika projektu lub kandydata na staż.

Tryb naboru i oceny wniosków w konkursie MINIATURA różni się od pozostałych konkursów NCN. Wnioski przyjmowane będą w okresie od początku lutego do końca lipca i przekazywane do oceny na bieżąco, a wyniki będą ogłaszane w przedziałach miesięcznych.

Warto pamiętać, że środki dostępne w konkursie (20 mln zł) dzielone są proporcjonalnie na liczbę miesięcy naboru – w każdym miesiącu dostępna jest taka sama pula. W związku z tym zachęcamy do składania wniosków wcześniej niż w ostatnim miesiącu naboru, aby uniknąć nieotrzymania finansowania wyłącznie z powodu braku środków w puli tego miesiąca.

Nabór wniosków może zostać wstrzymany, jeżeli łączna kwota wnioskowanych środków przekroczy dwukrotnie budżet konkursu, czyli wyniesie ponad 40 mln zł.

Oceny merytorycznej wniosków dokonują członkowie zespołu ekspertów powołanego przez Radę NCN w konkursie MINIATURA 8. Ocena jest jednoetapowa, dla każdego wniosku eksperci sporządzają niezależnie trzy oceny na podstawie ustalonych kryteriów. Ostateczna decyzja dla pojedynczego wniosku zostanie wydana w ciągu pięciu miesięcy od jego złożenia.

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF, dostępnego pod adresem www.osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 8 w systemie OSF.

Nabór wniosków prowadzony jest w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. do godz. 16:00

Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w ogłoszeniu:

Dokumentacja konkursowa

  1. Warunki oraz regulamin przeprowadzania konkursu MINIATURA
  2. Panele NCN
  3. Katalog kosztów w działaniach naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie MINIATURA
  4. Wzór formularza wniosku
  5. Wytyczne dotyczące wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 8 w systemie OSF
  6. Pomoc publiczna
  7. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełniania formularza dotyczącego kwestii etycznych 
  8. Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi
  9. Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
  10. Polityka NCN dotycząca Otwartego Dostępu do publikacji ze zmianami
  11. Procedura składania wniosków

Prosimy o zwrócenie uwagi na treść zakładki Najważniejsze zmiany, gdzie znajdują się informacje o zmianach wprowadzonych w dokumentacji konkursowej w porównaniu do poprzedniej edycji konkursu, jak:

Działanie naukowe może być realizowane poprzez więcej niż jedną z form: badań wstępnych/pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego lub wyjazdu konsultacyjnego pod warunkiem, że jest to uzasadnione merytorycznie, niezbędne do realizacji tego działania i konieczne do osiągnięcia założonych celów.

W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rada Narodowego Centrum Nauki ustala, że we wnioskach składanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.

Dodatkowe pomocne informacje

1. Nabór wniosków we wszystkich konkursach jest prowadzony za pośrednictwem systemu elektronicznego OSF (https://osf.opi.org.pl), natomiast wewnętrzne terminy i procedury dla projektów krajowych przedstawione zostały poniżej.

 

2. Adres skrytki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:           

/UMEDLodz/SkrytkaESP

3. Koszty pośrednie to koszty pośrednio związane z realizacją działania naukowego, niezbędne do prawidłowej realizacji umowy o finansowanie i wynoszą 10% kosztów bezpośrednich.

Koszty pośrednie mogą zostać wykorzystane na koszty kwalifikowalne związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.

4. Na potrzeby wypełniania wniosku projektowego w zakresie kosztorysu odsyłamy do Katalogu Usług oferowanych przez Centralne Laboratorium Badawcze:

 

20.04 Katalog usług Centralnego Laboratorium Badawczego.pdf

 

Osobami do kontaktu w sprawie usług oferowanych w ramach katalogu są:

Zwierzętarnia Wydziału Farmaceutycznego: dominika.matusiak@umed.lodz.pl;

MOLecoLAB Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych: tomasz.poplawski@umed.lodz.pl;

Uniwersyteckie Laboratorium Naukowe CoreLab: jacek.szymanski@umed.lodz.pl.

 

Usługi oferowane w ramach UMED nie są usługami obcymi.

5. W przypadku projektów prowadzonych z udziałem pacjentów lub materiału biologicznego pobranego od osoby do celów naukowych, koszt ubezpieczenia OC dla eksperymentu medycznego jest kosztem koniecznym ale NIEKWALIFIKOWALNYM w ramach Innych Kosztów Bezpośrednich i może być poniesiony wyłącznie z kosztów pośrednich projektu. Powyższy obowiązek nakłada ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1291), która wprowadza zmiany także w zakresie realizacji eksperymentów medycznych, w tym badań klinicznych i weszła w życie z dniem 01.01.2021 r.

W ślad za Biurem ds. Nieruchomości informujemy, że Uniwersytet Medyczny w Łodzi zawarł umowę generalną w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny. Ubezpieczenie spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny z 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2412), dalej zwanym Rozporządzeniem. Umowa dotyczy eksperymentów prowadzonych w ramach działalności naukowo-dydaktycznej Uczelni.

6. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym

7. W zakresie wypełnienia PLANU ZARZĄDZANIA DANYMI wsparcia udzieli Państwu mgr Agnieszka Goszczyńska z Oddziału Bibliografii i Bibliometrii, (agnieszka.goszczynska@umed.lodz.pl) Pomocne w tym względzie mogą okazać się wytyczne NCN oraz informacje o RDM na stronie Otwarty Umed http://otwarty.umed.pl/r-d-m/.

Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi w projekcie badawczym 

8. Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji ze zmianami.

9. Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania

10. Procedura składania wniosków

 

Procedowanie wniosku w aplikacji procesowej w PP

UWAGA!

Przygotowane i wygenerowane z systemu OSF wnioski należy składać do weryfikacji i podpisu za pośrednictwem Aplikacji Procesowej AP10 Projekty badawczo-naukowe, do której instrukcja dostępna jest pod adresem:

https://studumedlodz.sharepoint.com/sites/BWP/SitePages/AP10-Projekty-badawczo-naukowe.aspx

 

W celu złożenia wniosku w aplikacji AP10 należy:

1.       Wygenerować wniosek w systemie OSF, początkowo w wersji roboczej dla celów weryfikacyjnych.

2.       Uruchomić w Process Portalu Aplikację AP10, wybrać właściwy rodzaj projektu,

następnie za pomocą przycisku DALEJ przejść do formularza Zgłoszenia Projektu, wypełnić dane dot. projektu i załączyć wniosek w wersji roboczej (wydruk roboczy) w celu weryfikacji na poziomie Centrum Wsparcia Nauki (CWN).Na tym etapie proszę zapisać sobie przypisany do zadania numer Instancji, dzięki któremu będą Państwo mogli później zlokalizować swój wniosek w PP.

3.       Po pozytywnej weryfikacji wniosku w wersji roboczej przez pracowników CWN, otrzymają Państwo zadanie w PP polegające na załączeniu wniosku w wersji ostatecznej. W celu jego realizacji, należy zablokować do edycji wniosek w systemie OSF, wygenerować jego finalną wersję. Na tym etapie dodatkowo formularz aplikacyjny w PP poprosi Państwa o podanie numeru wniosku, należy wówczas podać nr ID wniosku, który znajduje się w stopce wniosku pobranego z OSF.

Dokumentacja zostanie raz jeszcze zweryfikowana w CWN, przekazana do akceptacji Przełożonego Kierownika Projektu, następnie zweryfikowana pod względem finansowym i podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Uczelni. Kierownik projektu/osoba zgłaszająca wniosek otrzyma podpisane dokumenty na służbowy adres mailowy.

 

Ważne! Nie ma już możliwości przesłania wniosku do podpisu drogą mailową. Po zakończeniu całego procesu weryfikacji a następnie akceptacji władz, podpisane dokumenty otrzymają Państwo z adresu “UMED-ProcessPortal” bpmmail@umed.lodz.pl, skąd należy je pobrać i wymagane załączyć do wniosku w OSF, a następnie wysłać wniosek do NCN zgodnie z Procedurą składania wniosku do NCN dostępną w dokumentacji konkursowej.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem: ncn.cwn@umed.lodz.pl lub telefonicznie http://cwn.umed.pl/zespol/

Centrum Wsparcia Nauki

 

 

Materiały do pobrania:

  1. Dane podmiotu na potrzeby wypełnienia wniosku Dane podmiotu do wniosków NCN.docx

 

Aktualności


13 grudnia 2024

Granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 dla naukowców UMEDu

Poznaliśmy laureatów konkursów OPUS 27 i PRELUDIUM 23finansowanych przez Narodowe…
4 grudnia 2024

Granty naukowe Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Informujemy o możliwości składania wniosków o przyznanie grantów…
2 grudnia 2024

Znamy kolejnych laureatów konkursu MINIATURA 8

Poznaliśmy kolejnych laureatów konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania…